FC RP:n edustusjoukkue on saanut faniryhmän!
Julkaistu: 24.09.2022 21.35

FC RP:n edustusjoukkue on saanut faniryhmän!

FC Ruskon Pallon edustusjoukkue on saanut 5-divarissa pelaavalle joukkueelleen syksyn aikana kannattajaryhmän. Nimellä FC RP Ultras-nimeä kantava kannattajaryhmä on saanut alkunsa muutaman kaveruksen toimesta, jotka olivat katsomassa yhtä RP:n sarjapeliä. Tämän jälkeen ryhmä on kasvanut hurjalla vauhdilla, ääni on kasvanut katsomossa ja Ultras-väkeä on ollut kannustamassa peleissä eri kokoisilla kokoonpanoilla. Kannattajien määrän kasvu tosin yllätti seuran fanituotevastaavan ja hyllyntäytettä onkin tilattu kiireellä.

Kannatusryhmästä välittyvä hyvä tunnelma on vetänyt perässään muitakin katsojia ja nuoremmatkin seuran pelaajat ovat löytäneet itsensä vaihteeksi kentän laidalta hurraamassa kokeneemmille. Iloinen meininki tuntuukin nostavan kiinnostusta jalkapalloon monessa kuntalaisessa, jotka ovat tervetulleita katsomoihin kokemaan suuria tunteita paikallisurheilun parissa.